forum forum
Bugun...30 TL'ye Markette satılan sarımsağı biz buradan 16 TL'ye gönderiyoruz

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde üretilen ve bölge halkının "beyaz altın” olarak nitelendirdiği Dünya’ca ünlü Taşköprü Sarımsağının en kalitelisinin kilogram fiyatı 16 TL’den alıcı buluyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 04-02-2019 12:12:46 Tarih: 02-02-2019 16:59

30 TL'ye Markette satılan sarımsağı biz buradan 16 TL'ye gönderiyoruz

KASTAMONU  (İHA)  -  Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde üretilen ve bölge halkının "beyaz altın” olarak nitelendirdiği Dünya’ca ünlü Taşköprü Sarımsağının en kalitelisinin kilogram fiyatı 16 TL’den alıcı buluyor.
 
Son günlerde büyük şehir ve metropol illerde sarımsağın tüketiciyle buluştuğu marketlerde kilogram fiyatının 30 TL’ye kadar yükselmesine Taşköprülü sarımsak üreticileri de tepki gösterdi. Üreticiler bizim 16 TL’ye sattığımız sarımsağın markette 30 TL olması adil değildir ve biz bu rakamı kabul etmiyoruz, tüketicilerimizin kaliteli Taşköprü sarımsağını 23 ila 25 TL arasında alabilmesi gerekir küçük boy sarımsaklara da ise fiyatlar daha da aşağı inebiliyor dediler.
 
Taşköprü ilçesinde yıllardır sarımsakçılık yapan Fahrettin Tomar; “ Sarımsak fiyatlarının son zamanlarda yükselmesinin nedeni geçtiğimiz yıl iklimsel olumsuzlukların sarımsak rekoltesine doğrudan yansıdı ve bununda fiyatlar üzerinde üretici açısından olumlu sonuçları oldu şimdi ilçemizde 5 ile 16 TL arasında sarımsak satılıyor biz bu fiyatları bekliyorduk” dedi.
 
Yine Taşköprü ilçesinden farklı bir sarımsak üreticisi olan Cengiz Durgut’ta sarımsağın fiyatlarının Taşköprü’de normal olduğunu market fiyatlarını aracıların ve toptancıların yükselttiğini savundu.
 
Geçtiğimiz hafta kurulan Taşköprü Sarımsak Pazarı’nda ve Alatarla Köyü Sarımsak Pazarında küçük boy sarımsak 6 TL’den, orta boy sarımsak 13 ile 14 TL’den, büyük boy sarımsak 15 ile 18 TL’den, den alıcı buldu.
 
 
Son olarak Sarımsak üreticisi Fahrettin Tomar, tüketicilere bir uyarıda bulundu; "Marketlerden sarımsak satın alırken mutlaka menşei (hasat yeri)’ne bakın ve Taşköprü hasadı ürünler satın alın Taşköprü Sarımsağımız selenyum ve kükürt oranı bakımından en zengin sarımsaktır 1 yıl raf ömrü olan başka bir sarımsak yoktur Taşköprü sarımsağından ayrılmayın" dedi.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TAŞKÖPRÜ Haberleri

YUKARI YUKARI